پایتون یا جاوا — Python vs. Java

پایتون یا جاوا -- Python vs. Java

پایتون یا جاوا

زمانی که ما به عنوان web developer شروع به یادگیری نحوه کد نویسی با HTML می کنیم، حتما با این نکته روبرو خواهیم شد که هنگام توسعه یک برنامه پیچیده نیاز به یک زبان پیشرفته تر خواهیم داشت. در حال حاضر جاوا و پایتون به دلیل تطبیق پذیری، کارایی و قابلیت های اتوماسیون خود، در بازار فعلی بسیار پرطرفدار هستند. هر دو زبان دارای شایستگی ها و نقص های خود هستند. اما یکی از اصلی ترین تفاوت های میان جاوا و پایتون آن است که زبان جاوا به صورت استاتیک تایپ شده (statically typed) و پایتون به طور پویا تایپ شده (dynamically typed) است.

هر دو زبان شباهت هایی دارند، به طور کلی طراحی هر دو آنها به گونه ای است که “هر چیز را به صورت یک شی” می پذیرند، همچنین از کراس پلت فرم بسیار عالی پشتیبانی می کنند (have great cross-platform support) و همچنین از رشته های غیر قابل تغییر و کتابخانه های استاندارد به خوبی استفاده می کنند. با این حال، اختلاف های زیادی نیز دارند که در نتیجه برخی از برنامه نویسان را به سمت جاوا و برخی دیگر را به سوی پایتون راهنمایی می کند. جاوا همیشه دارای یک شرکت بزرگ به عنوان حامی است، در حالی که پایتون بیشتر به صورت توزیع شده (distributed) است.

در ادامه بهتر است به تفاوت میان دو زبان بپردازیم تا بتوانیم شما را در تصمیم گیری کمی کمک کنیم.

مزایا و معایب

 در حقیقت وقتی می گوییم “به صورت پویا تایپ شده” یا همان dynamically typed به معنی آن است که پایتون در زمان اجرا نوع نگارش کد را چک را می کند، این در حالی است که بیشتر زبان های متداول مانند جاوا که statically typed هستند، نگارش کد شما را در زمان کامپایل کنترل می کنند. یکی از قابلیت های مهم زبان پایتون آن است که حتی اگر کد شما حاوی خطاهایی باشد که از اجرای درست اسکریپت جلوگیری می کند، با این حال باز هم کامپایل می شود. ولی از طرف دیگر، در جاوا هنگامی که کد شما حاوی خطاهایی باشد، تا زمانی که خطاها برطرف نشده باشند، کد شما کامپایل نمی خواهد شد.

Java errors

به عنوان یکی از تفاوت ها می توان به این نکته اشاره کرد که زبان جاوا شما را ملزم به تعریف نوع داده متغییرها قبا از استفاده از آنها می کند، در حالی که زبان پایتون این چنین نیست. از آنجایی که پایتون statically typed است، نتیجتا شما می توانید قبل از این که متغییرها را تعریف کنید به آنها مقدار دهید. در نتیجه شاید بتوان چنین نتیجه گرفت که پایتون انعطاف پذیر تر است. با این حال، این انعطاف پذیری می تواند باعث مشکلاتی در زمان اجرا شود.

انتخاب یک زبان کاملا به آنچه شما در تلاش برای دستیابی به آن هستید مربوط است. به طور مثال performance یا عملکرد نرم افزار همیشه تعیین کننده نیست، اما همیشه می بایست مد نظر قرار گرفته شود. از مزایای جاوا سرعت عملکرد آن به نسبت زبان پایتون است که به لطف بهینه سازی و virtual machine execution حاصل شده است.

شما می توانید توسعه با استفاده از زبان پایتون را بدون درنظر گرفتن محدودیت performance انجام دهید ولی این محدودیت می تواند باعث بروز اختلالاتی در کد شما شود. نتیجتا زمانی که به performance و سرعت عملکرد بالا نیاز دارید جاوا در اولویت قرار می گیرد.

زمانی که هدف ما انطباق با سیستم های موروثی (legacy systems) باشد، پایتون بسیار موثرتر است. پایتون زبانی است که بیشتر برای تغییر در یک سیستم قدیمی مناسب است. با استفاده از زبان پایتون می توانید تغییرات را تدریجی ایجاد کنید به جای آنکه نیاز به بازنویسی کامل نرم افزار با جاوا داشته باشید.

در دنیای پیشرفته امروز، کد نویسی با جاوا به یک سبک برنامه نویسی تبدیل شده است که در نتیجه سیستمهای تولید شده با جاوا اغلب بزرگتر و بیشتر از محصولات تولید شده با پایتون هستند. ولی زبان پایتون در میان زبان های برنامه نویسی پیشرفته در رابطه با ترکیب زیرساخت فناوری اطلاعات و تطبیق سیستم های موروثی نسبت به زبان جاوا موثرتر و بهتر است.

در خصوص چابکی در عمل یعنی در زمان برنامه نویسی، هردو زبان مزایا و معایب خود را دارند. با توجه به نتایج اخیر در DevOps از هردو زبان رو به رشد بوده اند. در واقع جاوا توجه بیشتری به پشتیبانی از refactoring کرده است. علت آن است که جاوا statically typed است که این مسئله باعث می شود به طور خودکار قابل پیش بینی و قابل اعتماد تر شود.

ولی باید توجه کرد که سیاست پایتون بیشتر به کوتاهی کد، روانی آن و امکان آزمایش در کد متمرکز است. که در نتیجه نسبت به سبک سفت و سخت جاوا، بسیار انعطاف پذیرتر و تطبیق پذیرتر است. پایتون با تست خودکار در توسعه مدرن بیشتر هماهنگ شده است، اما اغلب به جای آن که در یک تست واحد اتفاق بیوفتد به دفعات تکرار می شود.

انتخاب یک زبان بیشتر با توجه به نیازهای شرکت شما منطقی و امکان پذیر است و اینکه شما مایل به قبول کدام محدودیت های آن هستید. در حالی که Java از سرعت عملکرد بالاتر برخوردار است، پایتون برای تکامل سیستم های قدیمی تر مناسب است. هنگامی که به چابکی سیستم نیاز است جاوا یک گزینه مطمئن تر است، در حالی که پایتون انعطاف بیشتری برای آزمایش دارد.

یادگیری پایتون برای مبتدیان ساده تر است

جاوا هنوز هم در فضای برنامه نویسی به عنوان محبوب ترین زبان مطرح است. به طور سنتی زبانی که برای آموزش مبتدیان مورد استفاده قرار می گیرد زبان جاوا است، اما آنچه مشخص است این مورد به سمت زبان پایتون به سرعت در حال تغییر است. در یکی از نظرسنجی اخیر توسط انجمن ماشین آلات محاسباتی (Association for Computing Machinery) نشان می دهد داد که پایتون جاوا را به عنوان محبوب ترین زبان برای شروع آموزش برنامه نویسی پشت سر گذاشته است.

در این نظرسنجی مشخص شد که ۸ دانشگاه از ۱۰ دانشکده علوم رایانه در ایالات متحده از زبان پایتون برای تدریس برنامه نویسی استفاده می کنند و همچنین ۲۷ مدرسه از ۳۹ مدرسه برتر نیز همین استراتژی را دنبال می کنند. پایتون تنها در سه سال یا چهار سال به عنوان دبیرستان و از طریق کالج تدریس می شود. در ۳ تا ۴ سال گذشته پایتون به محبوب ترین زبان برنامه نویسی در فضاهای آموزشی و مدارش و کالج ها تبدیل شده است.

دلایل متعددی برای این تغییر وجود دارد، از جمله اینکه پایتون یک زبان عمومی است، به این معنی که با استفاده از پایتون میتوانید تقریبا هر نرم افزاری ایجاد کنید. پایتون یک زبان عالی برای توسعه وب سایت ها، تجزیه و تحلیل داده ها، هوش مصنوعی و محاسبات علمی است. همچنین علاوه بر استفاده حرفه ای از آن، می توان از آن برای ایجاد بازی ها، ابزارهای بهره وری و برنامه های دسکتاپ استفاده کرد.

از ابتدا، یعنی از زمانی که پایتون ایجاد شد، پایتون بسیار قابل درک و ساده طراحی شده است و همچنین استفاده از آن بسیار ساده است به همین دلیل Monty Python نام گذاری شده است. پایتون برای مبتدیان بسیار دوستانه است آن است که خواندن کدهای پایتون مانند خواندن انگلیسی است، و در نتیجه یادگیرینحوه نگارش آن را یک تجربه بصری تر تبدیل می کند.

به علاوه، پایتون بسیار انعطاف پذیر است زیرا به صورت پویا تایپ شده (dynamically typed) است. در حالی که جاوا قوانین سختی در مورد چگونگی ساخت ویژگی ها دارد، پایتون روش های مختلفی برای حل مشکل مشابه ارائه می دهد. همچنین زبانی است که بسیاری از اشتباهات را نادیده می گیرد و به شما این امکان را می دهد که برنامه خود را به راحتی کامپایل و اجرا کنید.

یک نکته مهم برای مبتدیان این است که در پایتون ممکن است یافتن اشتباهات سخت باشد. ماهیت سختگیرانه جاوا تضمین می کند که شما هر مشکلی را در زمان نوشتن آن رفع کنید، و پس از اتمام کار، و در نتیجه در زمان خود برای بررسی نگارش کدها صرفه جویی خواهید کرد. پایتون برای رسیدن به علت انعطاف پذیری بیشتر، سرعت عمل خود را کاهش داده و نتیجتا جاوا را در این زمینه جذاب تر می کند.

در حالی که جاوا قطعا مزایای خود را دارد و می تواند جذابیت های خود را برای برنامه نویسان با تجربه داشته باشد، پایتون برای مبتدیان مناسب تر است. انعطاف پذیری بیشتری دارد، دارای یک رابط کاربری بصری تر است و یک تجربه برنامه ریزی لذت بخش تر را ایجاد می کند.

آینده با جاوا است یا پایتون؟

هر دو زبان دارای جوامع بزرگی هستند و هر دو منبع باز یا (open-source) هستند. نتیجتا برنامه نویسان دائما باگ ها را برطرف کرده و بروزرسانی می کنند و هر کدام گزینه های کد گذاری مناسبی برای آینده ایجاد کرده اند. با این وجود، جاوا محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان است، در حالی که پایتون جزو ۵ زبان برتر دنیا است.
برنامه نویسان جاوا دارای گروه کاربرهای جاوا (JUG) هستند که یکی از محبوب ترین communities برنامه نویسی در جهان است. همچنین برنامه نویسان جاوا، JavaOne را دارند، یک رویداد برنامه نویسی بسیار شناخته شده با مشخصات بالا که نشانه ای از کم شدن محبوبیت آن در دست نیست. در همین حال، پایتون دارای ۱۶۳۷ گروه کاربری در ۱۹۱ شهر و ۳۷ کشور با بیش از ۸۶۰،۰۰۰ عضو است. پایتون نیز دارای رویدادهایی است، از جمله PyCon و PyLadies که برای برنامه نویسان خانم و برای ملاقات با یکدیگر است.
یادگیری هر یک از زبان ها به شما کمک می کند تا بتوانید فعالیت خود را در زمینه علوم کامپیوتر انجام دهید، اما پیش بینی این که در آینده کدام زبان موفق تر و پایدارتر خواهد بود، کار بسیار سختی است. همیشه برنامه نویسانی با قتبلیت ها و performance مختلف وجود دارند، جاوا بیشتر برنامه نویسانی را جذب می کند که ترجیح می دهند یک زبان straightforward یا سررایت را یدبگیرند. کدنویسانی که مایل به برنامه نویسی انعطاف پذیرتری هستند، مانند data scientists در پروژه های machine learning، معمولا پایتون را ترجیح می دهند.
مشاغل متفاوتی برای هر یک از این زبان ها وجود دارد، اما لازم به ذکر است که در حال حاضر پایتون نسبت به جاوا  در حال پیشرفت است. ابزارهای Python مانند GREENLETS و GEVENT اجازه استفاده از قابلیت های IO غیر همزمان با استفاده از یک روش برنامه نویسی مانند threading را به شما می دهد.
همچنین Kivy، یکی از ابزار پایتون است که نوشتن برنامه های کاربردی موبایل را آسان تر می کند. با استفاده از این ابزار زبان از فناوری های وب سنتی دور شده، و به یک گزینه هیجان انگیز برای آینده تبدیل می شود. با استفاده از  زبان پایتون، شما  همچنین می توانید با استفاده از یک افزونه سفارشی C با Telco gear صحبت کنید. در بروز رسانی اخیر Python  بسیاری از خطاها رفه شده است، همچنین توانایی تغییر PATH در نصب کننده ویندوز، و دیگر ویژگی ها کمک می کند تا همه چیز برای کدنویسان ساده تر شود.
به نظر می رسد در آینده پایتون بیشتر به جاوا نزدیک شود، اما هیچ یک از زبانها کامل نیستند و زبان جاوا نیز رو به رشد است.
 

بهترین زبان برای شما

ما نمی توانیم به شما بگوئیم کدام زبان را انتخاب کنید، ولی مطمئن هستیم که هر دو زبان برای سال های آینده مناسب و رو به رشد خواهند بود. پایتون انتخاب خوبی برای مبتدیان است زیرا زبان بصری تر است و نحوه نگارش آن مشابه زبان انگلیسی است. و همچنین به نوبه خود یک انقلاب است، زیرا طبیعت منبع باز آن، راه را برای فراگیری ابزارهای جدید و نتیجتا بهبود آن فراهم می کند.
جاوا نیز مقدار بسیاری از موارد را به عنوان منبع باز ارائه می دهد و همچنین با قاطعیت بیشتری با مشکلات performance روبرو می شود. جاوا بیشتر مورد توجه کمال گرایانی است که ترحیج می دهند با استفاده از دستورها و کدهای پیچیده، روشن و پایدار برنامه نویسی کنند. برخی این روش از برنامه نویسی را ترجیح می دهند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند با زبانی کار کنند که انعطاف پذیری، شفافیت و سیالیت را داشته باشند که برای این گروه از برنامه نویسان پایتون بهتر است.
 امیدوارم این مقاله شما را در انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب راهنمایی کند.
 
منبع: سایت stackify.com
 

2 دیدگاه در “پایتون یا جاوا — Python vs. Java

 • سلام
  من در زمینه تولید محتوی ، بازاریابی و تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنم
  همیشه و همیشه و همیشه
  یادتون باشه که یکی از عوامل مهمی که باعث میشه مطالب سایتتون زیاد بازدید بشه عنوان مطالبتونه
  اگه عنوان مطالبتون خوب و جذاب باشه قطعا روی لینک سایتتون بیشتر کلیک میکنن و درنتیجه اعتبار بیشتری پیش گوگل پیدا می کنین و طبعا گوگل هم شما رو به خیلیای دیگه معرفی میکنه
  ولی فکر کردن در مورد ساختن یه عنوان خوب و موثر وقت زیادی رو از آدم میگیره و کار خیلی ساده ای نیست
  اما یه کتاب هست که فکر میکنم خیلی بدردتون بخوره توصیه میکنم حتما یه نگاهی بهش بندازین اینم لینکشه :
  https://co10.ir/blog/website/title.html/
  حتما یه نگاهی بهش بندازید ضرر نمیکنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.