نصب و راه اندازی پایتون

چگونه پایتون را نصب کنیم؟

نصب پایتون بسیار سهل و آسان است. شما به سادگی می توانید با دانلود آخرین نسخه آن از سایت اصلی پایتون، و بعد از نصب و اعمال تنظیمات لازم، شروع به کد نویسی در پایتون نمایید. در این مقاله می خواهم به روش نصب و راه اندازی آن بپردازم.
احتمالا اگر مقاله اول سایت را مطالعه کرده باشید به خوبی می دانید که پایتون یک برنامه رایگان و Open Source است. همین مسئله یکی از دلایل رشد و توسعه پایتون است. پایتون بر روی سیستم عامل های محبوبی مانند Linux, Mac, Windows و … نصب می شود. جالب است که بدانید در مجموع با ۲۱ سیستم عامل سازگاری دارد. در بعضی از سیستم عامل ها همانند Mac و یا بعضی از نسخه های Linux پایتون به صورت پیش فرض نصب شده است که شاید شما نیاز به بروز رسانی آن داشته باشید.
برای دانلود آخرین نسخه پایتون می توانید اینجـــــــــا کلیک کنید.

نصب پایتون بر روی سیستم عامل Windows:

در زمان نگارش این مقاله آخرین نسخه ارائه شده، نسخه ۳٫۷٫۱ است که در تاریخ ۲۰/۱۰/۲۰۱۸ معرفی شده است. برای نصب آن بر روی سیستم عامل Windows آخرین نسخه را دریافت کنید و مراحل نصب را همگام با ما انجام دهید (در این مقاله نصب نسخه ۳٫۵٫۱ آموزش داده شده است که تفاوتی با آخرین نسخه در روش نصب ندارد).
بر روی فایل Installer خود double-click نمائید. پنجره زیر ظاهر خواهد شد:

نصب پایتون

لطفا دقت کنید که گزینه Add Python to PATH را انتخاب نمائید. البته در غیر این صورت می توانید بعد از نصب این کار را به صورت دستی هم انجام دهید. برای ادامه کار بر روی Install Now کلیک کنید. مراحل نصب را تا انتها ادامه دهید. در صورتی که مراحل نصب به خوبی انجام شده باشد به پیغام Setup was successful message. مواجه خواهید شد.

نصب پایتون بر روی سیستم عامل Linux:

نصب پایتون در سیستم عامل Linux نیز بسیار ساده است. البته در بسیاری نسخه های این سیستم عامل پیش فرض نصب شده است. ولی جهت آن که بدانید آیا پایتون برو روی سیستم شما نصب است و اگر نصب است چه نسخه ای است می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

python –V

احتمال دارد خروجی مانند زیر را ردریافت کنید که بیانگر آن است که پایتون قبلا بر روی سیستم شما وجود دارد. ولی در صورتی که با پیغام خطا مواجه شدید می بایست اقدام به نصب آن نمائید.

Python 3.7.0

در هر صورت برای نصب و بروزرسانی پایتون در Linux از دستور زیر استفاده نمائید:

sudo easy_install pip

برای نصب PIP لطفا از یکی از  دستورات زیر با توجه به نسخه پایتون خود استفاده کنید:

sudo apt-get install python-pip
sudo apt-get install python3-pip

برای استفاده از YUM دستورات زیر را دنبال کنید:

sudo yum upgrade python-setuptools
sudo yum install python-pip python-wheel
Or
sudo yum install python3 python3-wheel

امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید خود را آماده یادگیری زبان پایتون نماید. در مقاله بعدی در خصوص بهترین IDE ها برای پایتون صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.